Skoči na glavno vsebino

OBNOVA VRTNE UTE – UČILNICE NA PROSTEM PRI PODRUŽNIČNI ŠOLI BUKOVŠČICA

»IZ MALEGA RASTE VELIKO«

Zapisali: Alenka Magajne Germ in Valentina Eržen

Podružnična šola Bukovščica, enota OŠ Ivana Groharja Škofja Loka je šola, katera je v zadnjih letih s številnimi dejavnostmi v zvezi s spoznavanjem in ohranjanjem kulturne in stavbne dediščine spletla tesno vez s prebivalci šolskega okoliša in številnimi drugimi organizacijami.

V zadnjih petnajstih letih smo:

  • sodelovali z Rokodelskim centrom DUO iz Škofja Loke. Z njihovo strokovno podporo smo spoznavali rokodelce,
  • z Razvojno agencijo Sora smo sodelovali pri popisu domačih imen,
  • 110-letnico šole smo konec marca, leta 2022 obeležili z zasaditvijo štirih sadik jablan – carjevičev, s čimer smo sodelovali v projektu ”Carjevič – rdeča lička v škofjeloških vrtcih in šolah,” katerega je na pobudo občanke Čiške Podnar oblikovala Občina Škofja Loka.

Dolgoletna želja podružnične šole Bukovščica je bila obnova in oživitev vrtne ute, ki je v zadnjih letih začela propadati.

Vrtna uta – »senčnica,« je bila namenjena zaščiti pred soncem, bila je prostor za počitek in umiritev, branje knjig, za popoldansko druženje, pogosto ob čaju in pecivu.

Uta pri podružnični šoli Bukovščica je bila postavljena v šolskem letu 1927/1928. to je bil čas učitelja Oskarja Hrasta. Že v tem obdobju je služila kot učilnica na prostem. V njej je soproga učitelja Hrasta (v letih 1928-1948) vodila v tisem času samostojen predmet, imenovan »dekliška ročna dela.«

Kasneje, v času poučevanja učitelja Marjana Kneta (v letih 1956-1959I, so se v lopi pogosto igrali njegovi in vaški otroci.

Ga. Katja Štucin iz Občine Škofja Loka, ki je koordinirala dogodek zasaditve jabolk, je prisluhnila naši ideji in nas povezala z go. Barbaro Pokorn iz Oddelka za okolje in prostor,  ki pokriva področje kulturne dediščine. Z go. Matejo Kavčič iz Restavratorskega centra Ljubljana, ki deluje na področju ohranjanja dediščine sta si ogledali uto in podali mnenje, da je vredna obnove in zanimiva z vidika dediščine. Predlagali sta, da pri obnovi sodelujemo in le-to speljemo skupaj z mojstri, ki še poznajo tradicionalne tehnike obnove.

V poročilu z ogleda konec marca leta 2022 sta zapisali: »Obnova lope se lahko izvede kot vzgojni projekt, s katerim se vzgaja odnos do dediščine, spoznavanje lokalne arhitekture, trajnosten odnos do rabe materialov, energije in znanj.« Njuno idejo so še dodatno podkrepila znana zgodovinska dejstva, katera so zbrale učiteljice podružnice z dokumentiranjem, raziskovanjem in risanjem.

Ga. Barbara Pokorn in Mateja Kavčič sta pripravili predlog obnove po tematskih sklopih, s katerimi bi učencem približali postopke obnove, enake kot se izvajajo na spomenikih kulturne dediščine. Cilj obnove je ohranitev že izgrajenega z rabo lokalnih gradiv, domačega znanja in uporabo dobrih delov ter vzgajati v duhu trajnostne rabe gradiv (»reciklaža – ponovna raba«) in samooskrbe.

Pomembno nam je bilo da je v prenovo in ozaveščanje pomena kulturne dediščine vključena celotna šola. Na matični šoli so učenci predmetne stopnje v šolskem letu 2023-24 pri likovni umetnosti ustvarjali na temo Lopa. Njihova dela bodo del razstave.

V zvezi z obnovo so bile že izvedene naslednje aktivnosti:

Oktobra 2023 je bila v okviru Šole prenove, katere vodja je Mateje Hafner Dolenc, izvedena 1. delavnica za učence: Obnovimo šolsko uto – SPOZNAJMO SKRIL.

Ga. Mateja Kavčič iz ZVKDS, RC je izvedla predavanje na temo: »Materiali iz katerih so včasih gradili.«

Sledil je praktični del, v katerem so učenci pod vodstvom arhitekta Bojana Rihtaršiča in Mince Rihtaršič spoznali tehniko izdelave ploščic iz skrila. Vsak učenec je poizkusil izdelati tudi osnovno ploščico.

Konec novembra 2023 je bila izpeljana delavnica Ohranjanja dediščine z delavnico o skrilu  za odrasle, ki sta jo vodila mojster krovec Miran Benedičič in arhitekt Bojan Rihtaršič. V okviru te delavnice se je z udeleženci delavnice in učenci razkrila uta.

 V nadaljevanju sta krajana Luka Tomažin in Primož Potočnik obnovila ostrešje.

Pri izkopu in izvedbe temeljne plošče je pod vodstvom predsednika Krajevne skupnosti Bukovica Bukovščica Zdravka Marklja so sodelovali številni krajani.

Junija je bila zaradi res slabega stanja osnovne konstrukcije postavljena nova konstrukcija ter nameščeno obnovljeno ostrešje. Poleti je g. Miran Benedičič z izjemnim strokovnim pristopom pokril streho s škrilom.

Napoved naslednjih dogodkov:

  1. 10. 2024, razstava LOPA, Pod Homanovo lipo v avli OŠ Ivana Groharja Škofja Loka
  2.  
  3. 10. 2024, pri podružnični šoli Bukovščica potekala delavnica z lesom

Ta obnova je pomembna za ohranjanje zgodovine in dediščine. Hkrati bo majhen prispevek k varovanju narave, ker ne ustvarjamo gradbenih in odpadkov in poskušamo v čim večji meri ponovno uporabiti materiale stare ute.

Veselimo se, da bo vrtna uta postala učilnica na prostem in tako presegla stavbno dediščino in postala tudi učni kotiček za naše učence.

Dostopnost